روغن دنده یا واسکازین
اکتبر 5, 2017
اصطلاحات روغن
اکتبر 5, 2017

گرانروی چیست؟

گرانروی چیست؟

گرانروی یا ویسکوزیته، یکی از مهمترین خواص روغن موتور می باشد و به صورت مقاومت روغن در برابر جاری شدن تعریف می شود و رفتاری شبیه رفتار غلظت عسل دارد یعنی با تغییر دما، گرانروی روغن نیز تغییر می کند. وقتی دما کاهش می یابد، گرانروی روغن موتور افزایش می یابد (غلیظ تر می شود) و با افزایش دما، گرانروی آن کمتر می شود (رقیق تر می گردد). موسسه ای به نام “انجمن مهندسین خودرو” که به طور خلاصه SAE نامیده می شود، روغن های موتور را از لحاظ گرانروی، به 11 گروه تقسیم کرده است که هر یک از آنها را یک “درجه گرانروی SAE” می نامند.
0W, 5W, 10W, 15W, 20W, 25W, 20, 30, 40, 50, 60
درجاتی که دارای حرف W هستند اینها درجات گرانروی روغن هایی هستند که در هوای سرد مورد استفاده قرار می گیرند و باقی درجات، مربوط به هوای گرم یا زمانی که موتور گرم شده است، هستند.
در یک دمای معین، هر چه درجه گرانروی روغنی بالاتر باشد، گرانروی آن بیشتر است. مثلا یک روغن SAW40، نا روان تراز روغن SAE20 است.
با توجه به توضیحات فوق، مشخص می شود که در هوای سرد (یا وقتی که موتور سرد است)، باید از روغنی با درجه گرانروی پایین استفاده شود. با چنین روغنی، موتوربه سرعت و راحتی روشن می شود و روغن موتور هم به سرعت به همه نقاط موتور می رسد. اما چنین روغنی عیبی که دارد وقتی که موتور گرم شود، خیلی شل شده و نمی تواند عمل روغن کاری را به خوبی انجام دهد.
اگر از روغنی با درجه گرانروی بالا استفاده شود، مناسب دمای بالا است، ولی وقتی موتور سرد می شود و یا کاهش دما، روغن، بیش از حد سفت شده و ناروان می شود و با سرعت لازم به قطعات نمی رسد و موتور به راحتی روشن نمی شود. برای حل این مشکل، روغن هایی ساخته شده اند که “چند درجه ای” یا مولتی گرید نام دارند. مثل 10W30یا20W50 این روغن ها، در سرما، درجه گرانروی کمتر (10W یا 20W) را دارند و با گرم شدن موتور، به درجه گرانروی بالاتر (مثلا 50) می رسند. بدین ترتیب گرانروی این روغن ها، متناسب با دما تنظیم می شوند. به این روغن ها، روغن های اتومات نیز می گویند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *