روغن دنده یا واسکازین
اکتبر 5, 2017

خواص یک روغن موتور خوب

خواص یک روغن موتور خوب

ذهن بیشتر رانندگان، شفاف بودن رنگ روغن نشانه مرغوبیت آن است. حتی اگر این روغن برای مدتی داخل اتومبیلشان کارکرده باشد در حالی که به اعتقاد کارشناسان فنی خودرو این موضوع برای روغن های کارکرده یعنی فاجعه ای بزرگ در کمین است.

کارشناسان فنی خودرو می گویند اگر روغن موتوری را داخل موتور اتومبیل خود استفاده کردید و پس از یک یا دوهفته شروع به تغییر رنگ نکرد و شفاف ماند بدون درنگ به تعویض روغنی مراجعه کرده و برای تعویض آن اقدام کنید چون این روغن اصلا مرغوب نیست.

آنها به یکی از وظایف روغن که تمیزکاری داخل موتور و زدودن دوده های حاصل از احتراق است، اشاره می کنند که اگر روغنی این وظیفه را بخوبی انجام ندهد نشانه نامرغوب بودن آن است و باید آن را دور ریخت. پس اگر روغن موتور شما برای مدتی کار کرده و هنوز شفاف است درنگ نکنید، چون روغن مناسبی نخریده اید. البته فراموش نکنید سیاه شدن روغن موتور هرگز نشان دهنده زمان تعویض آن نیست، چون روغن موتورهای خوب و استاندارد به دلیل خاصیت پاک کنندگی مناسب تقریبا پس از دوهفته شروع به تغییر رنگ می کنند و رو به سیاهی می روند، بنابراین صرفا با توجه به مدت زمان قابل استفاده بودن و شرایط استفاده از اتومبیل توجه داشته باشید.

یک روغن موتور مناسب برای اتومبیل شما باید دارای چند فاکتور مهم باشد :

  1. خاصیت پاک کنندگی و معلق نگه داشتن مواد حاصل از احتراق داخل محفظه سیلندر و پیستون تا رساندن آنها به فیلتر روغن
  2. خاصیت ضد اکسیداسیون و کمتر ترکیب شدن آن با هوا که موجبات افزایش ویسکوزیته و تولید اسید های آلی در روغن می شود ، برای جلوگیری از اکسید شدن روغن مواد افزودنی ضد اکسیداسیون به آن اضافه می شود.
  3. خاصیت ضد سایش : در مواقعی که روغن تحت شرایط کارکرد سخت و درجه حرارت زیاد قرار می گیرد لایه بسیار نازکی بین سطوح ایجاد می شود که با اضافه کردن این مواد موجبات مقاومت بسیار فراهم می گردد .
  4. نفوذ پذیری مناسب جهت انجام عملیات روانکاری در قسمت های مختلف موتور
  5. تحمل گرمای زیاد برای متعادل نگه داشتن محیط موتور که در اثر انجام عملیات احتراق به شدت گرم می شود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *